Wszystko jest dla Ciebie łatwiejsze, gdy znasz cel i masz jasno określone reguły.
Inteligentny na 8 sposobów
Twórca teorii Inteligencji Wielorakiej, Howard Gardner, wyodrębnił 8 obszarów inteligencji. Każdy z nas jest trochę inny pod względem tego, które inteligencje u niego dominują, co ma bezpośredni wpływ na to, jak należy się uczyć by uzyskać najlepsze rezultaty. Aby poznać swój indywidualny profil inteligencji wielorakiej, weź udział w bezpłatnym teście online TUTAJ.
Po pierwsze logika
Jeżeli jesteś osobą zorganizowaną, świetnie zarządzasz swoim czasem i dobrze wypadasz w standardowych testach, oznacza to że dominującą inteligencją u Ciebie jest właśnie matematyczno-logiczna. Nie masz problemu z dostrzeganiem analogii i formułowaniem własnych wniosków na podstawie dostępnych danych i obserwacji zjawisk, rozwiązywanie najbardziej zawiłych problemów to dla Ciebie pestka, a krytyczne myślenie i obiektywne podejście do spraw i życia wydają Ci się tak samo naturalne, jak oddychanie. Te talenty łatwo wykorzystasz w nauce języka angielskiego!
Mistrz gramatyki
Nie masz najmniejszych trudności z przyswajaniem reguł gramatycznych, uczysz się ich szybko i chętnie rozwiązujesz zadania. W naturalny sposób dostrzegasz mechanizmy które zachodzą w poszczególnych konstrukcjach gramatycznych, postrzegasz je trochę na zasadzie wzoru matematycznego. Ucząc się nowego zagadnienia rozłóż je samodzielnie na czynniki pierwsze i ustal, jakie zmiany i modyfikacje w nim zachodzą podczas użycia. Czytając angielskie teksty możesz tropić dane konstrukcje i analizować dlaczego właśnie w tym kontekście coś zostało użyte i jakie zmiany zaszły w zależności od sytuacji czy kontekstu.
Dlaczego?
Wiele rzeczy łatwiej będzie Ci zapamiętać i stosować, jeśli zrozumiesz zasady i teorię za nimi stojące. Pomocne może również być badanie historii języka, bo możesz odkryć że to, co wydaje się pozornie nielogiczne, ma swoje wytłumaczenie i źródło w przeszłości. Weźmy na przykład odmianę czasownika „to be” (być):
Po co?
Sposób na słówka
Najlepszym dla Ciebie sposobem na uczenie się słówek jest kategoryzowanie, sortowanie i poszukiwanie związku pomiędzy nimi lub odpowiednikami w języku polskim. Ucząc się nowych słów grupuj je sobie tematycznie, w zależności od pochodzenia albo pod względem podobieństw. Bądź dociekliwy – czy polskie słowo sympatyczny ma coś wspólnego z angielskim sympathetic? Dlaczego jest tak dużo słówek które kończą się na -tion i czy mogę w jakiś sposób to wykorzystać podczas nauki? Jeśli dobrze poszukasz, na wszystko logiczną znajdziesz odpowiedź.
Wymyślanie to wyzwanie
Częstym zjawiskiem z którym zmagają się nauczyciele angielskiego osób matematyczno-logicznych, jest ich niechęć do tzw. small-talk’u. Dla tak konkretnych i zadaniowych osobowości rozmowy o weekendzie i wymyślanie historii (storytelling) wydają się być stratą czasu i są uciążliwe. Na pewno bardziej przypadnie Ci do gustu czytanie i późniejsze omawianie studiów konkretnych przypadków, konwersacje i dialogi w których masz za zadanie osiągnąć konkretny cel lub rozwiązać dany problem, rozważając wszelkie za i przeciw. To jest z pewnością to, w czym najlepiej się odnajdujesz.
Według jasnych zasad
Najlepiej uczymy się w zgodzie ze swoim temperamentem i wykorzystując swoje naturalne właściwości. Poznając reguły rządzące językiem, systematyzując swoją wiedzę i opierając się na konkretach osiągniesz o wiele więcej, niż próbując dążyć do „instynktownego” posługiwania się angielskim. To po prostu nie jest Twój styl, dla Ciebie najbardziej liczą się fakty, a mniej opinie. Wykorzystaj to, a wtedy rezultaty Cię zaskoczą!