Twój zmysł wzroku to potężne narzędzie, które pomoże Ci osiągnąć zamierzony postęp w nauce.
Inteligentny na 8 sposobów
Twórca teorii Inteligencji Wielorakiej, Howard Gardner, wyodrębnił 8 obszarów inteligencji. Każdy z nas jest trochę inny pod względem tego, które inteligencje u niego dominują, co ma bezpośredni wpływ na to, jak należy się uczyć by uzyskać najlepsze rezultaty. Aby poznać swój indywidualny profil inteligencji wielorakiej, weź udział w bezpłatnym teście online TUTAJ.
Sokole oko
Jeżeli szczycisz się wyjątkowo dobrze rozwiniętą inteligencją wizualno-przestrzenną, to na pewno sam siebie określasz mianem wzrokowca. Nie masz problemów z orientacją w terenie, bez trudu potrafisz sobie wyobrazić daną rzecz (może nawet jesteś tzw. „królem wizualizacji”?) i dobrze zapamiętujesz obrazy, symbole i schematy graficzne. Przypominając sobie sytuację z przeszłości dosłownie odtwarzasz ją sobie w głowie jak film. Jeśli chcesz coś zrozumieć lub zapamiętać, same słowa nie wystarczą – musisz to po prostu zobaczyć.
Obraz wart tysiąca słów
Ucząc się nowego słownictwa lub konstrukcji gramatycznej, zawsze postaraj się powiązać treści z obrazami. Zasada jest jedna: musisz zobaczyć to, co chcesz zapamiętać. Jak to zrobić? Oczywiście istnieje wiele programów które uczą nas słówek na zasadzie fiszek z obrazkami, ale na pewno przytrafi Ci się w końcu sytuacja, w której będziesz chciał nauczyć się wyrazu do którego nie będzie dostępnej fiszki. Zrób ją więc sobie sam: możesz do nowego słówka stworzyć własny obrazek rysując go na kartce papieru, albo stworzyć na komputerze dokument (folder lub prezentację), gdzie do każdego słówka wyszukasz w Internecie odpowiednią grafikę. W ten sposób stworzysz swój własny słownik obrazkowy, przeglądaj go do woli podczas powtórek!
Jak wygląda Present Perfect?
W podobny sposób możesz sobie ułatwić zrozumienie gramatyki. Poznawszy zasady użycia danego czasu, spróbuj je sobie zilustrować np. za pomocą komiksu. Brzmi nierealnie? Wystarczy że znajdziesz sobie w Internecie zdjęcie, grafikę lub ilustrację na której „dużo się dzieje”. Wyobraź sobie na przykład zdjęcie na którym widnieje pokój wielkiego bałaganiarza, nazwijmy go John. W tym momencie John nie jest widoczny na obrazku, ale nie przeszkadza Ci to w ułożeniu kilku zdań na temat tego co John ma zrobione w swoim pokoju – czyli dokładnie tego, co wyraża między innymi czas Present Perfect:
- John has not made his bed. (John nie ma pościelonego łóżka-John nie pościelił łóżka.)
- John has had some coffee. (John ma wypitą kawę-John wypił kawę.)
- John has left his clothes on the floor. (John ma pozostawione swoje ubrania na podłodze.- John zostawił swoje ubrania na podłodze.)
Czas Present Perfect opisuje zdarzenia które miały miejsce w przeszłości i widzimy ich skutek czy konsekwencje w teraźniejszości. Na obrazku zabałaganionego pokoju nie widzimy Johna w momencie np. picia kawy, ale widzimy rezultat jego poczynań jakiś czas później (na obrazku dostrzegamy brudny kubek po kawie). Po przyswojeniu sobie danego zagadnienia gramatycznego zastanów się, w jaki sposób możesz je zilustrować. Wybrane zdjęcie lub wykonany przez siebie obrazek umieść w notatce i opatrz kilkoma przykładami zdań, lub po prostu na głos opowiedz co widzisz, używając tej konstrukcji, którą właśnie chcesz przećwiczyć.
Szlaczki, kolory, tabelki
Robiąc swoje notatki wykorzystaj technikę „kodowania kolorem” i wszelkie stałe elementy konstrukcji zaznaczaj danym odcieniem lub wzorkiem, np. operator na czerwono, czasownik podkreślaj podwójną linią na zielono, chyba że jest w formie ciągłej z -ing, wtedy podkreślaj na żółto, etc. W ten sposób tylko jeden rzut oka będzie konieczny, by przypomnieć sobie o budowie danej struktury gramatycznej. Możesz też według swojego uznania tworzyć własne tabelki w których zawrzesz wszelkie zjawiska, które chcesz poznać i zapamiętać. Oczywiście w podręcznikach do nauki języka i w Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych przykładów, ale naprawdę warto abyś miał swój własny zeszyt w którym będziesz samodzielnie wpisywał, oznaczał, szkicował i ujmował w tabelkach – w ten sposób zapamiętasz jeszcze więcej i szybciej, niż gdybyś korzystał tylko z gotowych pomocy.
Szerokie spektrum możliwości
Żyjemy w epoce obrazów, tak więc masz całą masę możliwości wykorzystania swojego naturalnego talentu przy nauce języka. Pamiętaj by korzystać z pomocy naukowych przyciągających wzrok, zadbaj też o estetykę materiałów i miejsca, w którym uczysz się samodzielnie. Miej oczy szeroko otwarte, korzystaj z techniki wizualizacji i twórz jak najwięcej skojarzeń w języku angielskim, patrząc na miejsca, przedmioty, ludzi i zwierzęta wokół Ciebie.
Twój naturalny potencjał
Najłatwiej uczyć się nowych rzeczy wykorzystując swoje wrodzone cechy – dlatego właśnie warto poznać je, badając swój typ inteligencji wielorakiej. W ten sposób odkryjesz co naprawdę na Ciebie działa i czego powinieneś robić jak najwięcej, a jaki sposób nauki jest w Twoim przypadku mało efektywny.
Józefina Bieżuńska