Czasowniki nieregularne – jak się ich uczyć?
Nie ma jednej cudownej metody, aby poznać czasowniki nieregularne – po prostu trzeba nauczyć się ich na pamięć, ale za to możesz skorzystać z tych strategii, które ułatwią Ci kolejne starcie z irregular verbs.
Na początek dobra wiadomość – dawniej w języku angielskim funkcjonowało ok. 360 czasowników nieregularnych, na szczęście w dzisiejszym użyciu pozostaje ok. 200. Nie oznacza to, że musisz znać je wszystkie, ale z doświadczenia powiem Ci, że im mniej myślisz o tym, ile tych czasowników jest do nauczenia, tym szybciej je zapamiętujesz. Do dzieła!
1. Naucz się 10 podstawowych na początek
First things first – jeżeli to Twoje pierwsze podejście do tematu, ogranicz się do listy poniżej. Jeżeli masz już trochę większe doświadczenie w nauce irregular verbs, upewnij się że masz wszystkie tu wymienione w małym palcu.
- go – went – gone
- say – said – said
- see – saw – seen
- come – came – come
- think – thought – thought
- know – knew – known
- get – got – got
- give – gave – given
- find – found – found
- become – became – become
Kiedy ta złota dziesiątka zostanie przez Ciebie utrwalona i wprowadzona na stałe do Twoich wypowiedzi, od razu poczujesz się pewniej i będziesz gotowa na kolejne wyzwania!
2. Pogrupuj po swojemu
Spójrz na listę czasowników i zastanów się, czy niektóre z „trójek” nie są do siebie podobne pod względem zmian jakie w nich zachodzą. Np. łatwo zauważyć, że:
- niektóre czasowniki nieregularne wyglądają tak samo we wszystkich trzech formach: cost, cost, cost albo set, set, set
- zdarzają się takie, których pierwsza i trzecia brzmi tak samo, a druga jest „odmieńcem”: become, became, become
- często trzecia forma kończy się na -en: speak, spoke, spoken albo break, broke, broken
Oczywiście możesz znaleźć gotowe zestawienia i je sobie wydrukować lub przepisać do zeszytu, ale w tej technice chodzi o Twój realny wysiłek i zaangażowanie w odkrycie zależności i analogii – wykonując zadanie samodzielnie, uczysz się o wiele szybciej i tworzysz własne, unikalne skojarzenia; naprawdę nie ma lepszego sposobu na zapamiętywanie. Pogrupuj więc czasowniki według własnego uznania i stwórz kolorowy plakat lub notatkę. Wracaj do swojego „dzieła” jak najczęściej przy okazji powtórek.
3. Twórz własne zdania – trzy na raz!
Przyjmijmy, że próbujemy nauczyć się odmiany czasownika eat, czyli jeść. Stwórzmy zdania z każdą formą tego czasownika, może to być spójna całość albo zdania, które nie są ze sobą powiązane. Warto natomiast, żeby wydawały nam się w jakiś sposób interesujące czy zabawne, wtedy szybciej zapamiętamy odmianę.
- I am a vegetarian, but I always eat a kebab when I’m hungover (Jestem wegetarianinem, ale zawsze jem kebaba kiedy mam kaca.)
- Yesterday I got so upset that I ate a whole pot of spaghetti, one box of chocolate ice cream, a cake and a jar of pickles (Tak się wczoraj zdenerwowałam, że zjadłam cały gar spaghetti, pudło lodów czekoladowych, tort i słoik ogórków kiszonych.)
- I have already eaten lunch today, but I don’t mind grabbing a bite with you, just to keep you company. Do you want to go to McDonald’s? (Zjadłem już dziś lunch, ale nie mam nic przeciwko temu żeby coś z tobą przekąsić, tak dla towarzystwa. Masz chęć iść do McDonalda?)
Zapisz to wszystko w swoim specjalnym zeszycie do angielskiego i jak najczęściej wracaj do swojej „twórczości”.
4. Ucz się w ruchu i czytaj czasowniki nieregularne na głos
Obudź swój mózg dziarsko maszerując wzdłuż i wszerz korytarza, dzierżąc w ręku listę czasowników nieregularnych i groźnie pokrzykując: „Become, became, become! Go, went, gone! Sit, sat, sat!” Brzmi dziwnie, ale działa, ponieważ używasz kilku zmysłów równocześnie, a do tego komizm całej sytuacji rozbawi Cię i pobudzi prawą półkulę mózgową. Śmiech, absurd i element zaskoczenia doskonale wspomagają proces uczenia się.
5. Wyluzuj trochę!
Największym problemem osób uczących się czasowników nieregularnych jest tak naprawdę ich nastawienie, zupełnie jakby była to jakaś wiedza tajemna albo bardzo skomplikowany koncept. Zapewniam Cię, że wcale tak nie jest – zamiast denerwować się, że masz ich tyyyle do zapamiętania, albo że znowu popełniłaś błąd, daj sobie czas i powtarzaj czasowniki regularnie. Jeśli w rozmowie z kimś użyjesz nieodpowiedniej formy, to na 99,9% Twój rozmówca zrozumie, co miałaś na myśli, pomimo że zrobiłaś błąd. I wiesz co? Nic się nie stało, każdemu czasem coś się pomyli albo zapomni – ale to na pewno nie powód, by się nie odzywać po angielsku ?
Józefina Bieżuńska